We vieren dit seizoen ons 185-jarig bestaan🥳 Wist jij dat Quintus zijn oorsprong heeft in 1839!? In dat jaar werd in Kampen de ‘Zang- en Instrumentaalschool’ opgericht met de allereerste stadsmuziekmeester, de heer J.L. Henrich. Een bezig baasje, want hij gaf les op alle strijk- en blaasinstrumenten, gitaar én zang!
Deel 1: De muziekschool vanaf 1839
In 1870 kreeg de muziekschool een officiële status, gevolgd door een onderkomen aan de Oudestraat 19 tussen Meerminnensteeg en Lutherse steeg. Niet erg handig, want het pand wordt ook gebruikt als ijklokaal, lotingruimte voor de nationale militie en oranjerie voor niet winterharde planten🧐 De muziekschool wordt daarom in 1891 gehuisvest in de Latijnse School aan de Nieuwe Markt waar decennialang muziek klinkt. Tot 1949…
Foto 1: 1915, Oudestraat 19 (bron: Stadsarchief Kampen, 040 fotoboek, foto 022)
Foto 2: 1900-1910, prentbriefkaart Latijnse School, Buiten Nieuwstraat 4 (Stadsarchief Kampen, F000310)
Deel 2: De muziekschool vanaf 1949….
Vanaf 1928 zijn docenten en muzikanten ambtenaren ‘in de zin der pensioenwet’ en worden dan ook door de gemeente aangesteld. In 1949 verhuist de gemeentelijke muziekschool opnieuw. Ditmaal naar de oude Infirmerie (militair hospitaal) aan de Vloeddijk 159A. In de volgende vijftig jaar is dit de locatie waar in Kampen en IJsselmuiden vele generaties muziekonderwijs genieten en die – hoewel inmiddels omgevormd tot appartementen – tot op de dag van vandaag in de volksmond als muziekschool te boek staat🎶
Foto onder : Stadsarchief – Walkateserie Vloeddijk 058

Deel 4: Balletschool Hanni Dokter 1959-1998
In de zomermaanden leven onze dansleerlingen toe naar de jaarlijkse uitvoering in Stadsgehoorzaal Kampen. Maar wist je dat zowel deze traditie als de dansafdeling van Quintus haar oorsprong vindt in de voormalige, particuliere balletschool van Hanni Dokter? Het begon allemaal in januari 1959, toen Hanni Dokter besloot een eigen balletschool te starten. Haar eerste lessen gaf ze aan 26 leerlingen, in een ruimte van de Vrijmetselaarsloge aan de Boven Nieuwstraat. Wat begon als een bescheiden initiatief, groeide uit tot een begrip in Kampen. Eind jaren zestig had ze zelfs een tv-optreden, en in de hoogtijdagen in de Geerstraat telde de school zo’n 300 leerlingen – van kinderen van vier tot dames op middelbare leeftijd. De allereerste uitvoering in de Stadsgehoorzaal vond plaats op 21 april 1960 in de Stadsgehoorzaal, een plek waar nog vele voorstellingen zouden volgen. Ook bleek de dansschool een kweekvijver voor professioneel talent. Zo maakten bijvoorbeeld Germa Scholten en Marjan Hommes (Vuur & Vlam Produkties) en andere oud-leerlingen van dans hun beroep.
In mei 1996 organiseerde Hanni haar laatste voorstelling. Met de toepasselijke titel Op herhaling blikte ze creatief terug op haar meest geliefde choreografieën. De laatste balletles vond plaats op 30 juni 1998. Voor die tijd waren er gesprekken gevoerd met ’t Speelwerk over een eventuele overname. Dankzij de inzet van onder andere Wim van ’t Oever kon een groot deel van haar leerlingen blijven dansen in de Geerstraat. Zo werd een zorgvuldige overgang gewaarborgd en bleef dansonderwijs in Kampen voortbestaan. “Aanvankelijk wilde mijn vrouw gewoon stoppen, maar uiteindelijk konden de leerlingen verder onder de vlag van ‘t Speelwerk, later Quintus. Achteraf was Hanni daar heel blij mee”, aldus echtgenoot Jan Brokkelkamp🩰
Hanni Dokter bracht generaties Kampenaren in beweging. Op 1 april 2019 overleed Hanni Dokter op 80-jarige leeftijd. Haar nalatenschap leeft voort in herinneringen, beweging en muziek.
- In dit Kamper Almanak artikel schrijft echtgenoot Jan Brokkelkamp – met wie Hanni Dokter in 1963 trouwde – over het ontstaan en de ontwikkeling van bijna 40 jaar balletschool Hanni Dokter.
- Kirsten Slot-Lim schreef in de Kamper Almanak van 2019 het artikel Hanni Dokter: herinneringen aan 25 jaar balletlessen.
Foto’s: archief Jan Brokkelkamp
Vragen?
